Vertikutace

Vertikutace - zahradní traktory Seco Starjet

Pojem „vertikutace” mnoho lidí nedokáže správně zařadit. Přitom jde o jeden z nejdůležitějších kroků při údržbě Vašeho trávníku. Při vertikutaci dochází k jeho prořezání ostrými noži, které se svisle zařezávají do půdy do hloubky 2 - 5 mm. Zároveň se odstraňují zbytky rostlin, plevele, mechů nebo odumřelé trávy. Díky prořezání se půda nadýchá čerstvého vzduchu, který zlepší příjem živin a vláhy pro zdravý růst trávy.

Správně provedená vertikutace jemně nařízne travní kořínky. Podpoří se tak tvorba nových výhonků a dochází k omlazení Vašeho trávníku. Provzdušnění také omezuje vznik houbovitých chorob a růst dvouděložných plevelů. Pro vertikutaci se využívají dva druhy rotoru - pružinový a nožový.

Správné načasování

Provzdušňování trávníku by mělo ideálně probíhat dvakrát ročně - na jaře a na podzim. Čas pro vertikutaci je velice proměnlivý a je důležité dbát na aktuální stav Vaší zahrady. Příliš časná nebo pozdní vertikutace namrzlé plochy či nově vzrostlého trávníku znehodnotí celou činnost.

V případě brzkého příchodu jara se provzdušňuje na konci března, nicméně ideální je obecně konec dubna. Podzimní provzdušnění se potom obvykle provádí v závěru září. Před samotnou vertikutací musí být půda dostatečně vyschlá, provzdušňování mokré či navlhlé zahrady se nedoporučuje. První vertikutaci provádějte až u trávníku starého minimálně tři roky. U mladších porostů totiž může dojít k vytrhnutí zakořeněné trávy.

Ideální je model Starjet

Dostatečné provzdušnění Vašeho trávníku zajistíte výběrem správného stroje. V tomto směru nejlepší řešení nabízí osvědčený zahradní traktor Starjet od jičínské společnosti SECO s příslušenstvím pro vertikutaci. Díky plynulému nastavení hloubky prořezu, pracovnímu záběru 73 cm nebo osmadvaceti ostrým prořezávacím nožům je model Starjet ideálním pomocníkem pro vertikutaci.

Také zde máte možnost vybrat si ze dvou druhů rotorů. Pružinový rotor, který vidíte na obrázku, se zarývá více do hloubky, ale méně vyčesává. Nožový rotor se zarývá méně, ale vyčesává mnohem víc. Vyčesané zbytky odumřelé trávy, plevelů nebo mechů stroj rovnou sbírá do sběrného koše, čímž šetří Váš čas.

Pokud jste trávník delší dobu neprovzdušňovali nebo je velmi zanedbaný, doporučuje se provést vertikutaci ještě jednou - do kříže. Po vertikutaci vypadá Váš trávník poničeně, není se ale čeho obávat, velmi rychle zregeneruje. Tam, kde vznikla holá místa, dosejeme. Pro zlepšení kvality trávníku použijeme hnojivo a nakonec zavlažíme. Nyní je Vaše zahrada připravena a Vy už můžete čekat na první jarní sekání.

Váš tým SECO

www.seco-traktory.cz