Štěpkovač Eliet Prof 5

  • Úvod
  • Štěpkovač Eliet Prof 5

Model Prof 5 se vyznačuje celou řadou technických a ergonomických inovací. Pro vývoj modelu Prof 5 si vývojové pracoviště Creative Lab společnosti Eliet vzalo za základ model PROF IV evo a rozvíjelo ho ještě dále v oblasti výkonnosti, univerzálnosti a komfortu.

Stroj poskytuje mnoho možností, které odbornému zahradníkovi umožní sestavení stroje podle jeho specifických požadavků a rozpočtu. Může se rozhodnout například pro model včetně nebo bez vtahovacího válce případně včetně nebo bez kolového pohonu.

Štěpkovač Eliet Prof 5 má zásadní dvě inovace

  • Rozšířený vkládací otvor
  • Přepracovanou konstrukci podávacího ústrojí

Eliet Prof 5 je vybaven větším podávacím otvorem, ve tvaru podávacího trychtýře je zabudovaný určitý typ olemování, určený ke snadnějšímu podávání rozměrného materiálu. Na verzích Hydro již není hydraulická nádoba součástí podávacího trychtýře. Nyní je umístěna v čelní části stroje, takže je mnohem lépe přístupná pro vypouštění. Podávací válec má větší rozměr (průměr 135 mm), aby bylo dosaženo lepší zachycení dřeva a hladší podávání materiálu. Je umístěný blíže ve směru k rotoru, tím se předchází namotávání vláknitých částí zeleného materiálu kolem válce, protože jakmile by tu docházelo ke hromadění materiálu, špičky nožů nežádoucí materiál odstraní.

Zdvižné rameno je nyní delší a zesílené, protože delší páka umožňuje lepší překonání síly pružinového přítlaku na válci. Roztažením pružin se ale přítlačný tlak ještě zvýší. To je velmi důležité pro dosažení lepšího zachycení dřeva a pro lepší ovládání podávání materiálu do štěpkovače/drtiče. Eliet Prof 5 Na rozdíl od jiných podobných štěpkovačů s vyhazovačem dokáže ten u modelu Prof 5 zpracovávat i velmi vlhký dřevní odpad, aniž by přitom hrozilo nějaké nebezpečí ucpávání ventilátoru.

Dále může být model Prof 5 vybaven regulátorem rychlosti posuvu materiálu, který slouží k regulaci rychlosti vtahování zpracovávaného materiálu v souladu s výkonem motoru.

Rozchod kol je o něco širší a přední otočně uložená kola mají větší průměr kvůli získání lepší stability na nerovném povrchu.

Výhodou tohoto modelu je možnost nasazení sít s různě velkými otvory, přes které propadává štěpka; včetně síta na listí a vlhký materiál, které značně zvýší průtočnost stroje.

V základním provedení je Eliet Prof 5 dostupný ve 3 verzích

  • Prof 5 STD
  • Prof 5 Hydro
  • Prof 5 Hydro-ZR
Motor Honda GX 390 / Subaru EX 40
Výkon motoru 13,0 / 14,0 k.
Max. průměr dřevní hmoty 80 mm
Pracovní výkon max. 3,5 m3/h
Počet nožů 24 ks, otočné HS-ocel
Pracovní šířka štěpení materiálu 400 mm
Konstrukce štěpkovače ocel tl. 3,0 mm, síto 25 mm
Rozměry (dxšxv) 1680x750x1390 mm
Hmotnost 232 / 279 / 291 kg