V Laski vyrobili frézu č. 5 000

V Laski vyrobili frézu č. 5 000

Smržická firma Laski se budoucnosti bát nemusí

Firma Laski už 25 let navazuje na bohatou strojírenskou tradici prostějovského regionu. Ve svém portfoliu má zhruba 60 typů stojů, mezi její hlavní výrobní artikl dlouhodobě patří frézy na pařezy. Nedávno ve Smržicích zhotovili frézu s pořadovým číslem pět tisíc. A to už je pádný důvod k malému ohlédnutí.

Firmu LASKI v roce 1992 založil Zdeněk Zapletal. Pojmenoval ji podle přezdívky jednoho ze svých synů. Vyučený strojní zámečník, který si po vyučení dodělal strojní průmyslovku a následně i strojní fakultu VUT v Brně, se nějaký čas rozhlížel na co přesně se zaměří. Po absolvování studia pracoval v prostějovském Agrostroji. Jednou, když na zahradě vykopával starou hrušku a pořádně se u toho nadřel, rozhodl se sehnat něco, co by tuto práci usnadnilo. A zjistil, že u nás nic podobného nesežene. V USA se setkal s frézou na pařezy, do jejíhož vývoje a výroby se později firma Laski pustila. První z nich byla vyrobena v roce 1994. „Jednalo se o stroj, který vyžaduje fyzickou sílu ze strany pracovníka, který s ním pracuje. Tento typ s drobnými inovacemi vyrábíme stále, v současnosti pro něj plánujeme nový design. Později jsme k fréze přidali hydraulické zařízení sloužící k tomu, aby se obsluha tolik nenadřela. Dalším krokem vpřed byl vývoj profesionální frézy Predator, která je umístěna na pásovém podvozku a umožňuje práci v nedostupných terénech. S touto frézou můžete vyřezávat jeden pařez za druhým a vůbec se u toho nenadřete. V současnosti už vyvíjíme další generaci frézy, kterou bychom rádi představili na brněnském veletrhu Techagro 2018,“ nastínil technologický vývoj v této oblasti konstruktér Ing. Lukáš Beránek.

Frézy ze Smržic v současnosti míří doslova do celého světa, najdete je třeba na druhé straně zeměkoule na Novém Zélandu či v nehostinných podmínkách Islandu. Prosadit se dokázaly i v tvrdé konkurenci na severoamerickém trhu.

Štiky českého byznysu

Nikoliv náhodou obdržela firma Laski ocenění Štiky českého byznysu - 1. místo za Olomoucký kraj a Štiky českého byznysu - Česká Štika 2017. V tomto řebříčku se firmy umisťují pouze podle objektivního vyhodnocení ekonomických výsledků, které měla firma Laski skvělé. Firma Laski také pronikla do elitní společnosti Českých 100 nejlepších firem. Za vývoz byla firma Laski oceněna Exportní cenou DHL.

Společnost nejenže sbírá jedno ocenění za druhým, zejména i nadále investuje do vývoje nových strojů a do rozšiřování výrobních kapacit ve smržickém areálu firmy. O budoucnost se tak ve Smržicích skutečně bát nemusí. „Jedeme dál! Poptávka stále je, na naše výrobky se čeká asi tři měsíce. Věřím, že frézu číslo deset tisíc vyrobíme dříve než za dalších dvacet let,“ uzavřel Lukáš Beránek.

Společnost LASKI aktuálně zaměstnává přes šest desítek lidí. Za 25 let existence firmy ve Smržicích vyrobili kolem 12 000 různých strojů. Kromě fréz se ve Smržicích zaměřují například štěpkovače, vysavače na listí či drážkovače pro položení závlah.

www.laski.cz