Štěpkovač s hydraulickým pohonem URBAN HM70

Štěpkovač s hydraulickým pohonem URBAN HM70

Štěpkovač (špalíkovač) URBAN HM70 je poháněný hydraulickým motorem. Zpracuje materiál o průměru až 8 cm a výsledná délka štěpky je 6 - 13 cm. Zdrojem hydraulického oleje je energetický prostředek, ke kterému se štěpkovač připojuje přes připojovací rám a 2 hydraulické rychlospojky. Vyrábíme různé typy připojovacích rámů, díky tomu je štěpkovač možné připojit k velké škále energetických prostředků, jako jsou smykem řízené nakladače, zemědělské manipulátory, stavební nebo komunální stroje.  

Specifikace URBAN HM70

Připojení k energetickému prostředku

Připojení k energetickému prostředkuPřipojení k energetickému prostředkuŠtěpkovač se připojuje k závěsu energetického prostředku a k jeho hydraulickému okruhu. Potřebné parametry hydraulického okruhu energetického prostředku jsou: pracovní průtok oleje min. 40 l/min. (optimálně 50 l/min. a více) a tlak oleje min. 18 MPa.
Štěpkovač je ovládán pomocí páky hydraulického rozvaděče a regulátoru průtoku, kterým se nastaví otáčky štěpkovacího ústrojí. 

Připojovací rám

Připojovací rámNa štěpkovači musí být namontován jeden z připojovacích rámů, které dodáváme jako příslušenství. Připojovací rám slouží k připojení štěpkovače na závěs energetického prostředku. Vyrábíme různé typy připojovacích rámů pro různé typy závěsů (EURO NORM, UNC 60, 3-bodový závěs, případně jsme shopni vyrobit i jiný typ přímo k Vašemu stroji). Součástí připojovacího rámu jsou také 2 přední vysouvací nohy, které slouží pro zajištění optimální pracovní výšky při štěpkování (další 2 zadní vysouvací nohy jsou součástí rámu štěpkovače).

Násypka

NásypkaNásypka se skládá z pevné a odklápěcí části. Díky tomu zabírá štěpkovač v přepravní poloze méně místa do šířky, což je důležité pro jízdu v lese mezi stromy. V pracovní poloze se sklopením odklápěcí části násypka prodlouží. Prodloužená násypka zajišťuje lepší vedení větví a bezpečnost obsluhy. Navíc je násypka osazena bezpečnostním vypínacím rámem, jehož stlačením dojde k zastavení štěpkovacího ústrojí. Násypka je orientována vodorovně, což ve srovnání se svislou či šikmou násypkou značně usnadňuje vkládání dlouhých větví. Povrchová úprava celého stroje je provedena práškovými barvami.

Ochrana proti přetížení

Štěpkovač je vybaven vlastním tlakovým ventilem. Při vložení příliš silné větve dojde k zastavení štěpkovacího ústrojí. Pokud se tak stane, je třeba přepnout páku rozvaděče do polohy STOP a následně krátce do polohy REVERSE, čímž dojde k uvolnění větve ze štěpkovacího ústrojí. Po přepnutí páky do polohy START je možné ihned pokračovat v práci.

Štěpkovací ústrojí

Štěpkovací ústrojíŠtěpkovací ústrojíŠtěpkovací ústrojí pracuje na principu dvou protiběžných hřídelí s noži. Štěpkovací nože si větve samy podávají. Průchozí mezera mezi hřídelemi je 70 mm. Štěpkovací nože jsou zasunuté do drážek v hřídelích a uchyceny pomocí dvou šroubů. Nože vyrábíme z kvalitní nástrojové oceli a je možné je opakovaně brousit. Po nabroušení se pod nůž vloží podložka, aby mezi ostřím nožů byla opět malá mezera (cca 0,1 mm). Podložky dodáváme v různých tloušťkách. Jedním broušením se nůž obvykle sníží o 0,5 až 0,8 mm. Na jedno nabroušení vyrobí nože 100 až 500 m3 štěpky (cca 1000 až 5000 rašlových pytlů), záleží kolik se do štěpkovače dostává nečistot (hlína, kamínky,…). Každý nůž je možné zbrousit až o 4 mm, poté je třeba ho vyměnit za nový.

Varianty provedení URBAN HM70

  • URBAN HM70 s dvojitým pytlovačem na rašlové pytle
    Používají se rašlové pytle o velikosti 57 × 104 cm. Klapkou lze přepínat mezi plněním jednoho nebo druhého pytle. Po naplnění prvního pytle není třeba přerušovat práci kvůli plnému pytli - stačí pouze překlopit klapku a štěpky dále padají do druhého prázdného pytle. V průběhu plnění druhého pytle je možné vyměnit první, již plný pytel, za prázdný. Při nepřetržitém vkládání větví je možné pytel naplnit už za 20 sekund. Optimální jsou pro obsluhu štěpkovače 2 - 3 osoby, přičemž jedna z nich pouze mění pytle. Ke štěpkovači s pytlovačem na rašlové pytle dostanete 50 ks rašlových pytlů zdarma.
  • URBAN HM70 s pytlovačem na Big-Bag
    Používají se provzdušněné velkoobjemové vaky Big-Bag o rozměru 90 x 90 x 100 cm. Ve srovnání s rašlovými pytli je štěpkování do vaků Big-Bag rychlejší, protože vaky není třeba tak často měnit. Při popojíždění v průběhu štěpkování lze hydraulikou traktoru zvednout celý štěpkovač společně se zavěšeným vakem (i s plným). Ramena pro zavěšení vaku jsou výsuvná a v přepravní poloze nepřesahují obrysy traktoru.
  • URBAN HM70 s pásovým dopravníkem 2,1 m nebo 2,6 m
    Dopravník je poháněn řemenovým převodem. Sklon dopravníku je nastavitelný pomocí navijáku. Při přepravě je dopravník zvednutý do svislé polohy. Jako volitelné příslušenství je možné na konec dopravníku namontovat dvojitý pytlovač na rašlové pytle s opěrnou nohou. Pytlovač je připevněný pomocí čtyř šroubů a jeho montáž zabere pouze několik minut.

Technické parametry URBAN HM70

Max. průměr měkkého čerstvého dřeva (borovice) 80 mm Max. průměr tvrdého čerstvého dřeva (dub, habr) 65 mm
Max. průměr tvrdého suchého dřeva (dub, habr) 50 mm Max. rozměry hranolu (smrk) 60x60 mm
Max. rozměry prkna (smrk) 190x20 mm Délka štěpky (není nastavitelná) 6-13 cm
Otvor ke štěpkovacímu ústrojí 200x200 mm Vstupní otvor násypky 700x400 mm
Pracovní otáčky štěpkovacího ústrojí 250 ot./min. Pracovní průtok oleje 40 l/min.
Maximální výkonnost 5 m3/h Jmenovitý tlak oleje 18 MPa
Výsuvné nohy ano Počet štěpkovacích nožů 6
Mezera mezi ostřím štěpkovacích nožů cca 0,1 mm Životnost nožů na jedno nabroušení 100-500 m3 štěpky
Ochrana proti přetížení tlakový ventil Hmotnost a rozměry dle varianty provedení

Kontakt na výrobce

URBAN KOVO s.r.o.
Lovčice 3, 503 61 Lovčice
Telefon: 731 166 374, E-mail: stepkovac@email.cz
www.stepkovac.com