Stačí se podívat na nože

Kromě zelených obecních ploch se stroje John Deere s čelním žacím ústrojím a traktor John Deere X950R uplatní například při sečení ploch sportovních areálů.
Kromě zelených obecních ploch se stroje John Deere s čelním žacím ústrojím a traktor John Deere X950R uplatní například při sečení ploch sportovních areálů.

Pro poznání kouzla čelních rotačních žacích strojů John Deere řady 1500 stačí vpředu uchopit žací ústrojí a vyklopit jej nahoru. Nejde o žádné čáry, jak se můžete sami přesvědčit – vaše oči spočinou na trojici robustních nožů z kvalitní oceli, které jen tak něco nezastaví.

„Šasi sečení je bytelné, a nože vydrží celou sezónu. Jenom se občas nabrousí, někdy za pár dní, za týden nebo dva, podle potřeby. Když něco přehlédnu, tak šasi nadskočí a kameny rozseká. Jednou se mi při sbírání listí povedlo vysát i velkou dlažební kostku, deset na deset centimetrů, točila se v turbíně, ale všechno přežilo. Nic se nezničilo. Jinde jsem přehlédl vyčnívající ocelové íčko. Nůž ho prostě ukrojil jak chleba a ani to na něm nebylo poznat. Taky už jsem sekal trávu vysokou 50, 60 centimetrů. Nože jí krásně berou,“ popisuje své zkušenosti Martin Jeřábek ze zahradnické a úklidové společnosti Great Garden.

S výhozem i se sběrem

Kryt žacího ústrojí je vylisován z legendární oceli 7-Iron. Výška sečení se nastavuje pomocí opěrných kol, která neztratí tlak ani při defektu. Menší kolečka v předních rozích a ve dvojici vpředu uprostřed předcházejí skalpování vrchní vrstvy porostu. Na výběr jsou žací ústrojí FASTBACK se zadním výhozem a záběrem 158 nebo 183 cm, případně jednotky 7-Iron PRO s bočním výhozem v záběrech 153 nebo 183 cm. Oboje se dají velice snadno předělat na mulčovací pomocí volitelné sady.

Nemalá část sekáčů ale dává přednost některému ze žacích ústrojí s bočním výhozem a záběrem 153 či 183 cm připraveným pro použití se sběrným systémem GLC1500. Všimněte si, jak je koš doslova přilepen k zadní části stroje – ten díky tomu neztrácí stabilitu ani při jeho naplnění. Koš se dá vysýpat na zem nebo z výšky dvou metrů do přistaveného přívěsu, kontejneru či návěsu. Standardně se do něj vejde 600 litrů posečené hmoty, lze si ovšem přiobjednat i koš na 900 litrů. Trubice s bočním ventilátorem nepřesahuje šířku žacího ústrojí, stačí tedy hlídat, abyste jím o nic nezavadili, a o sběrný systém už se nemusíte obávat. Výkonný sací ventilátor je poháněn hydraulicky, což umožňuje snadnou změnu otáček například pro rychlejší vyprazdňování.

Na dlouhá léta…

Jaké nože, takový celý stroj – kvalitě žacího ústrojí samozřejmě odpovídá provedení celého stroje. Vše bylo vyvinuto s ohledem na precizní sečení při vysoké rychlosti, spolehlivost a výdrž – například kotouče provozních brzd a lamelové spojky nezávislého vývodového hřídele spočívající v olejové lázni.

Základem je odolný prostorový rám, v němž jsou součásti kvůli těžišti uchyceny co nejníže. Proto se můžete pustit i do svažitého terénu a těžit z vynikající trakce pohonu všech čtyř kol, vybaveného uzávěrkou diferenciálu. Pracovní i přepravní rychlost lze měnit jemně a plynule pomocí hydrostatické převodovky ovládané dvojicí pedálů TwinTouch.

Čelním žacím strojům John Deere propůjčují odpovídající sílu vznětové, vodou chlazené přímovstřikové tříválce, proslulé svojí životností a hospodárností. V závislosti na typu můžete volit mezi výkonem 24,2 koně (model 1550), 30,9 koně (modely 1570 a 1575), případně 38,2 koně (vrcholné modely 1580 a 1585). Na výběr je tedy celkem pět různých modelů, přičemž ty s pětkou na konci (1575 a 1585) jsou vybaveny prostornou a ze všech stran prosklenou kabinou s velkoplošnými dveřmi. Na jejím měkce čalouněném, vzduchem odpruženém sedadle najdete vskutku nebývalou míru pohodlí – příjemnou teplotu si nastavíte pomocí topení či klimatizace a hluk tlumí pěnové koberečky. Za deště si zapnete dvourychlostní stěrač a za snížené viditelnosti výkonné pracovní světlomety. Veškeré důležité provozní údaje zobrazuje centrální displej a stavitelný volant i barevně odlišené ovládací prvky máte pěkně po ruce. Útulné prostředí kabiny ocení zejména ti, kdož po sezóně odloží žací ústrojí a nahradí jej zametacím kartáčem, radlicí nebo sněhovou frézou.

Raději traktor?

Možná není tak výkonný, ale sečení zvládne se stejnou precizností a pozadu není ani po stránce spolehlivosti, výdrže, hospodárnosti a rozhodně všestrannosti – žací traktor John Deere X950R je dalším skvělým nástrojem pro údržbu travnatých ploch. A nejen pro ni, s volitelným předním závěsem a vývodovým hřídelem rovněž zvládne podzimní zametání listí, jarní úklid chodníků a komunikací či odmetání sněhu. Na sníh si může vzít i radlici případně sněhovou frézu. Stejně jako čelní žací stroje se k němu dá pořídit luxusní vyhřívaná kabina, hýčkající obsluhu při nepřízni počasí. U traktorů bez kabiny ochrání řidiče při případném převrácení robustní sklopný rám.

A ani zde podobnosti s čelními žacími stroji nekončí, vzadu si John Deere X950R může nést koš s objemem 570 litrů bez výškového zdvihu nebo koš na 650 vysýpaný z výšky 203 cm. Zásluhou systému Quick-Attach dovede koš rychle odložit nebo zase připojit. I zde se dá vybírat ze dvou šířek žacích ústrojí – 122 nebo 137 cm.

O pohon se stará vznětový, vodou chlazený tříválec s objemem 1,1 litru a výkonem 24,5 koně. Plynulá hydrostatická převodovka s tempomatem a pedály TwinTouch pohání zadní kola, v náročnějším terénu zapojí do činnosti hydraulického trakčního asistenta. Traktoru dovolí jet rychlostí až 16 km/h.

Zkušenosti majitelů tohoto žacího traktoru dokládají, že svoji práci zastane skvěle nejen na obecních zelených plochách či v parcích, ale také na fotbalových hřištích a v dalších sportovních areálech.

Na tom, zda dáte přednost tomu mít žací ústrojí před sebou anebo mezi nápravami, až tak nezáleží, protože vždy vás i občany vaší obce potěší krásně posečené plochy a dlouhá léta hospodárného provozu strojů John Deere. Velkou předností je i to, že po ruce budete pořád mít perfektní servis a dodávky náhradních dílů do 24 hodin.

Více na www.strompraha.cz