Spolehlivý kandidát pro komunální služby

Před zimou se vyplatí pořídit rovnou celou sestavu pro zimní údržbu v rámci akce „SnowFox“.
Před zimou se vyplatí pořídit rovnou celou sestavu pro zimní údržbu v rámci akce „SnowFox“.

Jedny volby máme úspěšně za sebou, další některé z nás čekají. Bez ohledu na to, za jaké sdružení, stranu či hnutí jste získali důvěru, chcete mít svoji obec určitě jako ze škatulky a na její údržbu proto musíte vybrat dobrého kandidáta. V tomto směru je nejlepší se spolehnout na zeleno-žlutou koalici barev s jelenem ve znaku, protože potřebujete hlavně někoho spolehlivého, kdo má zkušenosti a ve své náročné službě dlouho vydrží.

Jde-li o výdrž, nemá značka John Deere na světě odpovídající konkurenci. Založil ji kovář John Deere v roce 1837, když sestrojil svůj první samočistící pluh. Nešlo o žádný převratný objev, například bratranci Václav (rovněž kovář) a František Veverkovi představili své ruchadlo už o deset let dříve. Jméno Veverka ovšem dneska není zdaleka tak známé.

Pluh Američana Johna Deerea byl totiž výjimečný použitým materiálem. Radlici vykoval z plátu pily, zhotovené z kvalitní oceli, na níž se nelepila hlína. Pro své další pluhy pak objednával ocel z anglického Sheffieldu, a to až do té doby, dokud ji ve stejné kvalitě v roce 1846 nevyrobily slévárny Jones & Quigg v Pittsburghu.

Právě důraz na kvalitu prošlapal cestu k proslulosti značky John Deere. Zpočátku totiž nad ostatními nevynikala ani tak svými patenty či převratností vynálezů, nýbrž odolností a nezničitelností svých výrobků. Například první sériově vyráběný traktor s jelenem ve znaku, jehož stoleté výročí si John Deere letos ve velkém připomíná, nebyl výsledkem vlastního vývoje, nýbrž prozíravým odkoupením továrny ve Waterloo v Iowě a jejího traktoru Waterloo Boy. Koncepce s ležatým dvouválcem se z dnešního pohledu nemusí jevit jako technický zázrak, ve výrobě nicméně s průběžnými obměnami vydržela od roku 1918 až do začátku šedesátých let, kdy ji nahradily moderní výkonné vznětové traktory řady 6010.

Technika John Deere sloužila nejen zemědělcům, jak dokládá snímek prvního traktoru Waterllo Boy, od jehož zahájení sériové výroby letos uběhlo přesně sto let.

Nejen farmáři

Traktory John Deere si pro spolehlivost a nezničitelnost, bez ohledu na to, zda se do nich lil benzín, líh či petrolej, pochvalovali nejen farmáři. Hned od počátků sloužily i cestářům či stavebníkům, dobové fotografie zachytily traktory i v ulicích mnoha měst a na sportovních areálech. V průběhu let oblast zemědělské techniky proto rozšířila samostatná divize stavebních strojů (v USA nesou značku John Deere traktorové nakladače, grejdry, skrejpry, buldozery, rypadla, bagry apod.), lesní techniky a následně i segmenty zahradní, golfové a komunální techniky.

Komunální technika John Deere slouží po celém světě a od devadesátých let minulého století i v mnoha našich obcích. Je stejně jako ta zemědělská podepřená zázemím prodejních a servisních středisek rovnoměrně rozesetých po celé zemi tak, aby je měl každý zákazník blízko.

Více směrů

Sázka na kvalitu, výdrž a péči o techniku je prozíravá, ovšem dnes by sama o sobě nestačila, ani v komunálních službách, kdy na správce obcí čeká mnoho různorodých úkolů. John Deere se jim snaží vyjít vstříc hned několika směry:

  1. Nabídku kompaktních komunálních traktorů rozšířil do šesti výkonově, rozměry i výbavou rozdílných řad tak, aby si ve výkonovém rozmezí 25 až 66 koní vybral každý přesně takový traktor, jaký potřebuje.
  2. Přišel s několika jedinečnými řešeními, která obsluze pomáhají v práci. Nářadí (například žací ústrojí AutoConnect nebo čelní nakladač) připojí řidič sám a bez námahy během chvilky, aniž by opustil své sedadlo. A stejně snadno jej odloží. Nepotřebuje kolem sebe nikoho dalšího a nezdržuje se žádnou neproduktivní činností. Pomocí tlačítek systému HitchAssist na levém zadním blatníku traktorů řady 4R může ovládat pojezd, aby do zadního závěsu snadno, bezpečně a rychle připojil přívěs či návěs. Opět nemusí opakovaně zpátky do kabiny, aby si popojel.
  3. K traktorům prodejci nabízí kompletní sortiment komunální techniky – nejen radlice, zametací kartáče, sypače, sněhové frézy vysavače, fukary, žací ústrojí, mulčovače, čelní nakladače John Deere, ale také mnoho dalších strojů pro provzdušňování trávníků a péči o sportovní areály včetně těch s umělým povrchem (Wiedenmann, Matev aj.). Zájemcům se vyplatí sledovat firemní stránky (strompraha.cz), na nichž se obvykle před zimou objevují zvýhodněné sestavy souprav pro zimní údržbu v rámci akce „SnowFox“.
  4. Kromě traktorů v nabídce značky John Deere najdete i motorové sekačky, profesionální čelní žací stroje, vřetenové sekačky, žací stroje s nulovým poloměrem otáčení, užitkové nákladní čtyřkolky a šestikolky John Deere Gator.

Výčet je vskutku bohatý, značka John Deere si je dobře vědoma, co péče o obec obnáší. Za ni nakonec dostanete ten nejlepší dárek vy sami – spokojené obyvatele, jimž se u vás bude dobře žít.

www.johndeere.cz