Sněžné lišky, „frontky“ i Gatory

Zahradní traktor John Deere X590 se při zimní údržbě uplatní nejen s radlicí, ale i se zametacím kartáčem nebo sněhovou frézou.
Zahradní traktor John Deere X590 se při zimní údržbě uplatní nejen s radlicí, ale i se zametacím kartáčem nebo sněhovou frézou.

Jaká ta letošní bude? Mírná jako loni nebo studená a bílá? Těžko říci, zima je v posledních letech nevyzpytatelná, takže ukázala rozmanité tváře. Při pohledu na ně a s přibývajícími varováními o globálním oteplování musí nejednoho zodpovědného hospodáře napadnout otázka, jak důkladně se má připravit, aby neutrácel peníze za nářadí, které možná nakonec ani nevyužije. Jenže co když se do toho zima pořádně zakousne a ono by mu pak chybělo?

Složitá otázka, nicméně jediná správná odpověď je poměrně jednoduchá – všestrannost. Pořídí-li si stroj, který bude sloužit i v ostatních ročních obdobích, má vyhráno. Ve stáji techniky John Deere jich najdete hned několik: univerzální kompaktní traktory či užitková nákladní vozidla Gator. Sníh z cest a chodníků se dá krásně odklízet dokonce i s čelními žacími stroji TerrainCut řady 1500.

Univerzál nářadím po ruce

Nejvšestrannějším nářadím je bezpochyby traktor. Sníh vyfouká frézou, odhrne radlicí nebo zamete rotačním kartáčem. Uklizený povrch pak ještě ošetří vzadu neseným rozmetadlem posypových látek případně aplikátorem solanky. S čelním nakladačem sníh naloží na vůz či přívěs, aby se mohl odvézt z centra.

Zmíněný čelní nakladač John Deere díky systému Quik-Park mimochodem připojíte a zase odpojíte během pár minut. Podobné je to ve vegetační sezóně s žacím ústrojím AutoConnect, traktory John Deere vždy snadno uchopí jen to, co zrovna potřebují, a pak to stejně rychle umí odložit.

Sekáči v zimním overalu

Velkou předností značky John Deere je rovněž široký sortiment traktorů s výkony od deseti až po několik set koní. S radlicí, sněhovou frézou, rotačním kartáčem i rozmetadlem se dovedou vypořádat i zahradní traktory řad X100, X300 a X500 poháněné zážehovými motory.

Kdo to ovšem myslí s úklidem sněhu a ostatními komunálními službami vážně, měl by se zaměřit na kompaktní traktory John Deere se vznětovými motory. Už i ta nejmenší řada X900 totiž může být vybavena útulnou a hlavně vyhřívanou kabinou. Včetně žacího speciálu X950R, který lze z letního sekáče s žacím ústrojím a košem hravě převléci do zimního overalu s radlicí, kartáčem či frézou vpředu a rozmetadlem vzadu.

Liška ušetří

O řadu výš už se jelení hájemství mění částečně v liščí. Právě v nyní (podobně jako v předchozích letech) se v rámci akční nabídky SnowFox (v překladu Sněžná liška) dají u vybraných kompaktních traktorů John Deere v zimní výbavě ušetřit slušné sumy peněz.

Například u traktoru John Deere 1026R přesně 72 060 korun. Tento stroj s pohonem všech kol, automatickou hydrostatickou převodovkou e-Hydro, výkonem 26 koní, kabinou De-luxe, závěsem kategorie 0 vpředu, v něm uchycenou radlicí Matev FB 150 se záběrem 150 cm a s rozmetadlem Matev SPR 250 ST v zadním tříbodovém závěsu kategorie 1 se dá totiž v akci SnowFox teď pořídit za 669 000 Kč, přičemž běžně vyjde na 741 060 Kč (ceny jsou uvedené bez DPH při kurzu 27,40 Kč/EUR).

Zásobník rozmetadla SPR 250 ST ocelovým lakovaným rámem pojme 250 litrů. Sypač je vybaven osvětlením, krycí plachtou a čechračem posypových látek. Plně odpružená radlice Matev FB 150 se záběrem 1,5 m je vybavena bočním kopírováním, hydraulickým natáčením a výměnným gumovým břitem.

Trojka pod milión

Ještě větší částky díky akci SnowFox uspoříte u výkonnějších a větších traktorů John Deere 2026R, 3033R a dalších v soupravách s kvalitním zimním nářadím německé značky Matev. Konkrétně John Deere 3033R s výkonem 33 koní, vybavený předním tříbodovým závěsem Matev, radlicí SF 200 ST o záběru dva metry s gumovým břitem, opěrnými kolečky a vzadu sypačem Matev SPR 400 IX s nerezovým rámem a zásobníkem na 400 litrů stojí 1 149 786 Kč bez DPH. Akční nabídka SnowFox srazila cenu této sestavy na 999 000 Kč, tedy o více než 150 tisíc.

Trumf v podobě vysavače

Ve všestranné pomocníky pro každý den v roce lze proměnit čelní žací stroje John Deere řady TerrainCut 1500, tzv. „frontky“. Stačí vyměnit vpředu nesené žací ústrojí za techniku pro úklid sněhu. Kromě radlice se dá dopředu snadno upnout sněhová fréza nebo rotační kartáč a k jejich pohonu využít vývodový hřídel, podobně jako u žacího ústrojí.

Z pětice typů připadají v úvahu dva – modely 1575 a 1585 dodávané standardně s luxusní vytápěnou kabinou. Oba stroje mají stejný výkon motoru na úrovni 36,9 koně. John Deere 1585 se odlišuje dvoustupňovým rozsahem plynulé hydrostatické převodovky a připojitelným sběracím košem na 900 litrů, kdežto model 1575 má v převodovce jeden rozsah a může vzadu nést koš s objemem 600 litrů.

Traktory jsou samozřejmě všestrannější, protože mají vzadu tříbodový závěs pro uchopení sypače. Ve prospěch čelních žacích strojů zase hovoří to, že na nářadí upnuté vpředu je lépe vidět, neboť kapota motoru je vzadu za řidičem, a především to, že jejich sběrací ústrojí velkým sacím účinkem z nich činí výkonné vysavače, které se osvědčí při poslední seči na podzim, kdy sesbírají i veškeré spadané listí.

Pracant i uličník

Pro odhrnování sněhu z chodníků můžete využít také užitková vozidla John Deere Gator s čelně nesenou radlicí. Dozadu na nákladní korbu lze upnout rozmetadlo soli a písku nebo aplikátor solanky.

Pro zimní nasazení jsou jednoznačně vhodnější terénní Gatory řady XUV poháněné zážehovými dvouválci nebo vznětovými tříválci. K prostupnosti těžkým terénem je předurčuje pohon a nezávislé zavěšení i odpružení všech čtyř kol. Ta se dají navíc zaměnit za pásové jednotky a pak už takového Gatora nezastaví ani nejhlubší sníh ani závěje. Ve výše položených oblastech Gatory na pásech nahrazují sněžné skútry a rolby třeba při protahování běžkařských stop, zásobování horských barů a kuchyní nebo při přepravě hostů i se zavazadly na chaty.

S radlicí a sypačem je Gator pracantem, po jejich odložení se stane uličníkem, schopným pelášit rychlostí až 60 km/h. Jízda s Gatorem skýtá nevšední zážitky, ať už kolech po cestě či na pásech po sněhu.

www.deere.cz