První trávníkář seká v Kolíně

První John Deere X950R prodaný v České republice seče trávníky v Kolíně.
První John Deere X950R prodaný v České republice seče trávníky v Kolíně.

Dobrý lékař ví, že na každý zákrok potřebuje správný nástroj. Tahle zkušenost ale neplatí jen ve zdravotnictví, ale třeba i v komunálních službách. Ve firmě AVE Kolín, která v Kolíně pečuje mimo jiné i o městskou zeleň, potřebovali správný stroj na sečení trávníků. Nyní v jejích službách pracuje John Deere X950R a ve své první sezóně natočil téměř sedm set motohodin.

„Nejdřív jsme uvažovali o sběracím ústrojí pro náš starší traktor John Deere 595, se kterým trávníky mulčujeme, ale nechtěli jsme boční výhoz. Obávali jsme se, že by se při velkém množství vlhčí trávy mohl ucpávat. John Deere X950R má středový výhoz, materiál jde tunelem přímo do koše. V něm má více prostoru a volnou cestu,“ říká Tomáš Strnad, dispečer a mechanizátor AVE Kolín.

„Výhodou je také, že nenarůstá sečebný profil,“ dodává k tomu Aleš Hejkal, prodejce firmy STROM PRAHA, a. s., ze střediska v Habrech, „při obsekávání domů, silnic, chodníků, cest a stromů se žacím ústrojím dostanete z obou stran až ke kraji.“

Seznámení v Havlíčkově Brodě

Traktor se středovým výhozem poháněný vznětovým motorem dlouho ve stáji John Deere chyběl. Dostal se do ní až s modelem X950R, který se u nás poprvé představil na dnech zahradní a komunální techniky v Havlíčkově Brodě v září roku 2013. „Tam jsme tuhle novinku viděli poprvé, vyzkoušeli si ji a rozhodli se, že si ji pořídíme,“ vzpomíná Tomáš Strnad.

„Myslím, že jde o první John Deere X950R prodaný v České republice,“ říká Aleš Hejkal, „dneska už jich u nás samozřejmě jezdí víc, takový stroj jsme pro naše zákazníky potřebovali.“

Vyzkoušená spolehlivost

Firma AVE má pobočky po celé České republice a díky tomu i dobrý přehled o nabídce komunální techniky. „Z vedení se nás ptali, proč chceme zrovna tenhle traktor, když si v jiném středisku pořídili podobný o něco levněji. Jsem rád, že se nám nákup podařilo obhájit. Je to pořádný kus materiálu, bytelný stroj, o který se můžete opřít – tím myslím jistotu, že pojede, kdy je zapotřebí,“ vysvětluje Tomáš Strnad. Kromě malého modelu 595 v Kolíně využívají i velký John Deere 6520, poháněný sedmilitrovým šestiválcem. „Pro John Deere jsme se rozhodli díky dobrým zkušenostem s velkým i menším traktorem. Ten u nás spolehlivě slouží už devátý rok. Důležitá je i blízkost servisu, který máme prakticky za barákem, ten schopen dodat náhradní díly do 24 hodin. Taková služba jinak není úplně běžná, u značky John Deere ji ale máme ověřenou. Když je potřeba, přijedou servisní technici k nám, ale většinou jezdíme po vlastní ose my k nim. Do Ovčár je to asi pět kilometrů.“

„Zázemí ve družstvu v Ovčárech jsme si pronajali, abychom obsloužili zákazníky z Kolínska a okolí,“ upřesňuje Aleš Hejkal, „v servisu je vedoucí a čtyři technici, máme tam velkou dílnu a sklad náhradních dílů.“

Až do prosince

Travní specialista z Kolína má na svém počítadle 680 motohodin. Až na výjimky za jeho volantem sedí jeden řidič. „Preferuji, aby měl každý traktor svého šoféra,“ říká k tomu Tomáš Strnad. A na traktoru je to vidět, po stovkách motohodin vypadá pořád jako nový. „Celou dobu jel dobře, měnili jsme jen běžné spotřební věci. Odstavili jsme ho až začátkem prosince, v listopadu ještě sbíral listí, pokud není zašlapané v blátíčku, tak sebere všechno,“ chválí další využití traktoru Tomáš Strnad.

Rovnou do kontejneru

Trávu a listí traktor vysýpá z koše na 650 litrů rovnou do přistavených kontejnerů, koš se totiž dá zvednout a vysypat z výšky dvou metrů. Prodejce traktor rovnou vybavil pěti závažími, z nichž každé váží 35 kg. Jsou nesené vpředu a předcházejí tomu, aby se traktor při vysýpání plného těžkého koše převrátil. Firma AVE se věnuje sběru, třídění a zpracování odpadů, kontejnery plné bioodpadu sváží do své nedaleké pobočky v Čáslavi k dalšímu využití.

Spotřeba 2,5 litru na motohodinu

Na údržbu kolínské zeleně je v AVE Kolín vyčleněno sedm kmenových zaměstnanců. Ti zelené plochy střídavě sečou a mulčují, zpravidla šest- až osmkrát do roka, záleží na podmínkách a růstu zeleně. Podle Tomáše Strnada popisovaný traktor John Deere X950R s žacím ústrojím o záběru 122 cm, poháněný vznětovým tříválcem o výkonu 24 koní, spotřebuje zhruba 2,5 litru nafty na hodinu sečení. Hospodárný traktor se v Kolíně osvědčil: „výkonem nám stačí, kdybychom měli tři takové, tak by to bylo ještě lepší,“ uzavírá s úsměvem Tomáš Strnad.