Návrat „sněžných lišek“

„Sněžné lišky“ – soupravy traktorů John Deere a nářadí Matev jsou těmi nejlepšími šelmami pro pořádné zimy.
„Sněžné lišky“ – soupravy traktorů John Deere a nářadí Matev jsou těmi nejlepšími šelmami pro pořádné zimy.

Podzim už se přehupuje do své druhé poloviny, ptáci odlétli za teplem a za zimou se k nám teď naopak vypravují sněžné lišky a s nimi i výrazné slevy ve výši téměř 170 tisíc korun. Již poněkolikáté, své doupě mají opět u prodejců techniky John Deere.

Všechno je to oranžové. Případně žluté. Někdy ale stačí jediný pohled a člověk hned ví, na čem je. Pořádně silný plát radlice na krátkém, robustním závěsu. S ním je traktor kratší, tedy i obratnější a nemá tolik nadlehčovaná zadní kola. Robustní podélný čep, umožňující příčné kopírování a tlusté písty natáčecích hydromotorů. Nad nimi pojistný tlakový přepouštěcí ventil, který při nárazu radlice na překážku přepustí přetlak z jednoho hydromotoru do druhého, aby ani jeden z nich nebyl přetížený.

Dělený, odpružený břit

Ale to nejlepší je dole. Spodní hrana radlice je rozdělená na šest menších břitů, jištěných zkrutnými vinutými pery. Najedete-li na vyvýšený kanál nebo na obrubník, odkloní se jenom ten břit, který narazí na překážku, ostatní pořád shrnují veškerý sníh až odspodu. Nezůstávají tak za vámi žádné příčné vlny zanechaného sněhu, nemusíte couvat a zdržovat se, abyste je taky odklidili. Břity jsou vyrobeny ze silné, vícevrstvé otěruvzdorné gumy.

Standardní opěrné kovové kluzáky dole se na přání dají vyměnit za výškově stavitelná kolečka s gumovými běhouny.

Popisovaná radlice patří k tomu nejlepšímu, co můžete na sníh pořídit. Nese označení Matev SRM SF180 ST a má záběr 180 cm. V rámci zvýhodněné nabídky „SnowFox“ je určena pro traktory John Deere řady 3R, jejichž šířka se podle kol a obutí pohybuje od 133 do 173 cm.

Lehký silák

K traktorům se připojuje pomocí rychloupínacího tříbodového závěsu kategorie 0 s trojúhelníkovým áčkem na konci ramen. Ten opět dodává německá značka Matev a také je něčím výjimečný – svojí silou. Unese 1350 kg, ve vzdálenosti 60 cm od konců ramen pak 606 kg, což je zcela mimořádný údaj. Přitom samotný závěs se dvěma pístnicemi váží jen 71 kg.

Vpředu traktor používá dva vnější hydraulické okruhy. Jeden na zdvihání radlice a druhý na její natáčení.

Rez se nemá kde chytit

Pojďme dozadu, kde ve tříbodovém závěsu v rámci akce „SnowFox“ spočívá rozmetadlo posypových materiálů Matev SPR IX400. Jde o stejně kvalitní nářadí, jako vpředu. A možná ještě trvanlivější – rám a jeho veškeré součásti jsou totiž vyrobeny z nerezové oceli. Sami dobře víte, jak rychle dokáže písek nebo štěrk obrousit ochranný nátěr a jak to pak vypadá, když se pak do obnaženého kovu zakousne sůl a vlhkost. Zapomeňte na to, tohle rozmetadlo vám nezrezne, protože kromě korozivzdorného rámu má násypku na 400 litrů vyrobenou z plastu. Z nerezu je zhotoven i rozmetací kotouč se stavitelnými lopatkami a celá clona s vějířovitými lamelami, s jejíž pomocí rychle nastavíte šířku rozhozu. Standardně se ovládá mechanicky, jednoduchým přestavěním páčky, na přání je možné si objednat i hydraulické nebo elektrické ovládání z kabiny traktoru. Posypovou dávku seřídíte stavitelným, opět nerezovým hradítkem.

K sypači se dodávají tři různé čechrače – jiný na štěrk, písek a sůl. Do jeho základní výbavy patří například krycí plachta násypky nebo držák na lopatu nebo koště. Rozmetací kotouč pohání vývodový hřídel s 540 otáčkami za minutu.

Nejlepší ze smečky

K čemu by vám ale bylo kvalitní nářadí, kdyby k němu chyběl pořádný základ – dobrý traktor? Tím nejlepším z letošní smečky „sněžných lišek“ je John Deere 3045R, poháněný přeplňovaným tříválcem s mezichladičem plnícího vzduchu. Z objemu 1,5 litru odevzdává 44,6 koní (32,8 kW) výkonu při 2600 ot./min, jeho točivý moment vrcholí na hodnotě 137 Nm při 1560 otáčkách za minutu.

Hnací sílu předává hydrostatické automatické převodovce eHydro, u níž se směr jízdy vpřed a vzad ovládá dvojicí pedálů TwinTouch. Ta umožňuje traktoru plynulou změnu pojezdové rychlosti od nuly až do 30,6 km/h. Je vybavena režimy LoadMatch, MotionMatch, SpeedMatch, jimž už se stránky Komunální techniky věnovaly, a také tempomatem.

Komunální traktory John Deere mají poháněna všechna čtyři kola, jsou vybaveny uzávěrkou diferenciálu a diskovými brzdami, jejichž kotouče jsou kvůli větší životnosti uloženy v olejové lázni, stejně jako disky nezávislé spojky vývodového hřídele.

Řada „R“ přitom tvoří samotný vrchol nabídky, zejména pokud jde o pohodlí. Řidiče hýčká prostornou, klimatizovanou a vyhřívanou kabinou ComfortCab s širokými jednodílnými dveřmi po obou stranách, tónovanými skly a měkce čalouněným sedadlem Deluxe. Uvnitř ní díky dokonalému utěsnění a přetlaku vládne ticho a čisto.

Do základní výbavy přitom vedle přehledného barevného displeje s rychloměrem, palivoměrem, teploměrem a zobrazovanými hodnotami dalších důležitých provozních údajů patří také joystick, jímž můžete ovládat radlici v předním závěsu. Ten je vybavený i spínačem třetí funkce, který vám usnadní práci například s čelním nakladačem.

Kvalitě traktoru odpovídají i parametry hydrauliky s dodávkou čerpadla 52,5 l/min a zadní tříbodový závěs kategorie 1 s nosností 1148 kg (999 kg ve vzdálenosti 61 cm za konci ramen).

Čtyři na výběr

A právě s tímto traktorem dosáhnete na největší slevu. Běžně by celá sestava vyšla na 1 129 074 Kč bez DPH, nyní za ní nedáte ani milion. Akční cena je stanovena na 990 000 Kč bez DPH, takže ušetříte 139 074 Kč, tedy 168 280 korun při započtení DPH.

Naprosto stejnou radlicí, předním závěsem a sypačem jsou vybaveny i další zvýhodněné sestavy traktorů John Deere řady 3R. Souprava s modelem 3038R (výkon 37,1 koně) by normálně vyšla na 1 065 151 Kč bez DPH, jako „sněžná liška“ se však stojí 930 000 Kč bez DPH. Sleva 135 151 Kč se po započtení DPH vyšplhá na krásných 163 533 Kč.

Sestava s nejslabší trojkou – traktorem John Deere 3033R s výkonem 32,8 koně – v rámci akce „SnowFox“ zlevnila ze 1 014 760 Kč na 890 00 Kč, tudíž o 124 760 Kč. Po započtení DPH tedy za ni dáte o 150 959 korun méně.

Čtvrtou akční sestavou je „sněžná lištička“ s traktorem John Deere 2026R (26 koní) se sypačem Matev SPR ST125 (násypka na 125 l), předním závěsem a radlicí Matev FB 150 (záběr 150 cm) prodávaná za 620 00 Kč bez DPH. Z původních 711 430 Kč tedy zlevnila o 91 430 korun, po započtení DPH o 110 630 Kč.

Vezmete-li v potaz spolehlivost a kvalitu nářadí Matev i traktorů John Deere, jejich hospodárnost a výdrž, uvážíte-li přitom současné cenové zvýhodnění, tak už vůbec nemusíte dál přemýšlet, jaký traktor byste si mohli na letošní zimu pořídit. Snad se jen správně rozhodnout, který ze čtyř uvedených si nakonec vyberete. Neváhejte, akční nabídka sice platí až do 31. ledna roku 2018, ovšem počet traktorů není neomezený a hlavně – sníh může přijít hodně brzy.

Více na www.strompraha.cz