Manipulační technika pro menší farmy

Manipulační technika pro menší farmy

Již více než sedmdesát let výroby především stavební a manipulační techniky stojí za britskou společností JCB. V roce 1945 ji ve skromných podmínkách založil Joseph Cyril Bamford, jehož iniciály se dodnes zrcadlí v názvu firmy.

Dnes je JCB prosperující nadnárodní společností se sídlem v městě Rochester, hrabství Staffordshire, situovaném v samém centru Anglie. V jejím katalogu nalezneme okolo 300 typů techniky. Důležitý faktor ku prospěchu kvality finálních výrobků spočívá v tom, že drtivá většina rozhodujících komponentů je vlastní výroby. Základním kamenem a zářivou stálici divize zemědělské techniky se stal teleskopický manipulátor. První manipulátor Loadall sjel z linky společnosti JCB v roce 1977. Za více než čtyřicet let bylo vyrobeno těchto strojů přes 200 000. Dnes čítá katalog asi 30 modelů, s různými variantami motorů, převodovek, výložníků a kabin se dopočítáme až tisícovky konfigurací. Z této široké nabídky si tak snadno vybere tu pravou techniku větší, ale i menší podnik. Zejména pak menší podnik má často specifické požadavky na rozměry stroje a jeho výbavu.

Novinka v podobě kompaktního nakladače JCB 403 PLUS

Model JCB 403 je již nějakou dobu dobře znám. Společnost v loňském roce představila variantu s označením „Smart Power“, která disponovala nižším výkonem a stroj tak byl cenově dostupný pro podniky, kterým nižší výkon a cena vyhovovala. Pro letošní rok společnost JCB představila nový model s označením „AGRI“, kde došlo k navýšení výkonu na 50 hp a motor splňuje aktuálně platnou emisní normu Stage V, a to pomocí DPF filtru. Vedle navýšeného výkonu tento nový model disponuje vyšším průtokem hydraulického okruhu na rameni 60 l/min., zadním tažným závěsem, telematickým systémem LiveLink a ručním plynem. Ostatní výbava zůstává v nabídce beze změny, takže zákazníci i nadále mají jistotu, že stroj je vybaven těmi nejlepšími komponenty, které se nabízí, jako např.: ZF nápravy, motory Kubota, 2-rychlostní převodovka Rexroth. Je možno volit stroj s plnohodnotnou kabinou, případně s ochranným rámem. Dále je možné dodat stroj se 100% uzávěrkou diferenciálu na přední i zadní nápravě. Volitelně je také možné dodat stroj s prodlouženými rameny, nebo libovolným typem rychloupínacího mechanismu.

Kompaktní teleskopické manipulátory JCB

Kompaktní řadu strojů doplňují manipulátory řady 540 a jsou alternativou pro ty, kteří vyžadují kompaktní rozměry stroje, avšak při zachování všech výhod teleskopického manipulátoru. V této kategorii se nabízejí stroje JCB 516-40 / JCB 520-40 / 525-60. U teleskopických manipulátorů JCB je oceňována jejich vysoká kvalita zpracování a dlouhá životnost. Totéž platí i u kompaktních verzí, které těží z pokročilých výrobních procesů, důkladných postupů a prémiových součástí. Hlavními konstrukčními prvky jsou plně svařovaný jednodílný podvozek, výložník uchycený nízko v rámu, který je vyrobený lisováním do profilu U a uzavřen přivařenými krycími deskami. Obsluhy stroje pak ocení např. prostornou kabinu se širokými dveřmi, klimatizaci, sklopný sloupek řízení, nebo displej TFT s vysokým rozlišením. Inteligentní ovládání pak nabízí rychlou výměnu nářadí, díky odtlakování hydraulického okruhu, které uvolňuje tlak ve vnějším hydraulickém okruhu. JCB pak jako jediný výrobce nabízí originální telematický systém LiveLink. LiveLink je inovativní softwarový systém, který umožňuje spravovat stroje JCB vzdáleně. Nabízí přístup ke všemu od upozornění stroje po hlášení o palivu a informacím o historii.

Novinka JCB 532-60 AGRI SUPER

Vedle kompaktní řady 540 stojí řada teleskopických manipulátorů řady 500. Jsou to stroje, které disponují rameny od 6 do 9,5 m. Hlavní výhodou jsou vlastní motory JCB diesel EcoMAX o objemu 4,8 litru s výkony 81 kW (109k), 97 kW (130 k) a 112 kW (150 k), dále pak vlastní převodovky, nápravy a kabiny, nově Command Plus. Novinkou v sériové výrobě je model JCB 532-60 AGRI SUPER, který disponuje zdvihem 6,2 m a maximální nosností 3,2 t. Motor JCB diesel EcoMAX o výkonu 130 k doplňuje patentovaná převodovka DualTech VT, která jako jediná kombinuje hydrostat a powershiftovou převodovku. Pojezdová rychlost 40 km/h je dnes u všech modelových řad standardně 40 km/h. Tento model byl zařazen do produktové řady primárně pro živočišnou výrobu, nicméně výška zdvihu 6,2 m je dostatečná pro většinu podniků s rostlinou výrobou, nebo do přidružených oborů. Jeho příznivá cena spolu s vysokým výkonem dělá z tohoto stroje jeden z nejprodávanějších modelů vůbec. Nová kabina Command Plus, kterou je stroj osazen, je delší i širší a v konečném důsledku o 12 % větší než předchozí. Panoramatické čelní sklo přechází plynule do střešního. Díky absenci sloupku obsluha lépe vidí na pracovní část stroje včetně břemena. Čtyři přední stěrače obsáhnou a vyčistí 92 % čelního skla. Hlavním ovládacím prvkem je elektrohydraulický joystick. Všechny další ovladače, například režimu řízení, pohonu náprav, otáček motoru, pro přídavnou hydrauliku, nastavování konstantního průtoku oleje či světel, se přesunuly do loketní opěrky po pravé straně.

Ing. Michal Anton
produktový manažer JCB

PEKASS a.s.
Přátelství 555/9, 104 00 Praha 10 - Uhříněves
Telefon: 775 850 036
E-mail: michal.anton@pekass.eu
www.pekass.eu