Kašleme na zimu, chceme víc!

Dálkově ovládané stroje Green Climber

Očekáváte článek zaměřený na zimní údržbu? Nicméně - to by bylo fádní! Proč se nezaměřit na stroje, které zvládají pracovat bez problémů celý rok? Je zde řeč o dálkově ovládaných strojích Green Climber, které se dostanou i tam, kam se člověku nechce prodírat.

Snadná manipulace a výjimečná svahová dostupnost

Green Climber je konstruován tak, aby vyhověl všem lesnickým a komunálním požadavkům a podmínkám. Nemusíte za ním cupitat, pomocí dálkového ovládání můžete vše bezpečně koordinovat z povzdálí, aniž byste se sami museli prodírat křovisky. Díky pásovému podvozku a možnosti rozšíření pásů nabývá na stabilitě, kterou jen tak něco neohrozí. Má robustní konstrukci, propracovaný podvozek a rychloupínací desku, na kterou lze upevnit funkčně odlišné adaptéry.

Shrnuto a podtrženo - tento stroj jako jediný na trhu disponuje:

  • Robustní vysoce odolný podvozek
  • Svahová dostupnost až do 70° 
  • Hmotnost a rozměry umožňující přepravu v dodávce nebo na vleku
  • Více jak 40 leté know how ve výrobě pásových strojů
  • Dálkové ovládání s dosahem až 300 m
  • Systém samočištění Cleanfix zabraňující přehřátí již u nejmenších modelů
  • Boční posuv nářadí 80 cm ovládaný joystickem
  • Proporcionální ovládání pohybu/adaptéru joystickem - citlivě dávkovatelné

Firma MDB Srl vyrábí dálkově ovládané pásové podvozky zejména pro petrochemický průmysl již více než 40 let do celého světa. Používá technologie, které stroje Green Climber zásadně odlišují od konkurence. V Čechách a na Slovensku pracují stroje od těch nejmenších modelů po ty nejvýkonnější - jednoúčelové svahové sekačky s největší svahovou dostupností na trhu 70°, přes univerzální nosiče nářadí, modely LV300 PRO a LV500, se svahovou dostupností 60° všemi směry, až po dosud nejvýkonnější model ideální pro drcení křovisek a náletů s lesnickou hlavou s pevnými zuby, Green Climber LV600.

Důkazy místo slibů aneb referenční okénko

Například sjezdovky naším pásovým nosičům opravdu nejsou cizí – na Slovensku upravuje Green Climber LV500 se základní mulčovací hlavou sjezdovky Malinova Brda a oblasti pod el. vedením v Žilinskom kraji. Prokazuje zde jednoznačně svoji schopnost manévrování v extrémně svažitých podmínkách.

Dalším příkladem je dočišťování po harvestoru a úprava svahů kolem vozovek. V Libereckém a Ústeckém kraji jsou tyto aktivity svěřeny silnější verzi tohoto pásového nosiče - Green Climberu LV600. Tento “diblík”, jak si ho majitelé nazvali, se využívá spolu s lesnickou hlavou Seppi a pařezovou frézu na úklid po těžbě dřeva. Silná LV600 je obecně ideální pro lesnické práce a to v kombinaci s adaptéry jako je lesní fréza s odolnými pevnými zuby, štěpkovač, či lesnický naviják.

Kromě výše uvedených operují další stroje Green Climber pod taktovkou soukromníků na Moravě, kde jsou využívány na čištění pod el. vedením a na svahy za svodidly. Využívají je na povodí na sečení a čištění břehů řek a toků. Možnosti adaptérů jsou tak široké, že poskytují maximální variabilitu i pro využití kolem železničných tratí se sněhovou frézou, mulčovačem a dalšími adaptéry.

Pro lehčí práci jako sečení nebo frézování pařezů postačí i menší model univerzálního pasového nosiče LV300 PRO s hmotností včetně adaptéru pod 1 t. Sečení ve strmém svahu a brodění řekou máme odzkoušeno s modelem F300 PRO. Překvapil mile i ve ztížených podmínkách mokrého a extrémně strmého svahu (cca 75°) a neodradil ho ani padající sníh.

Jak je patrné z příkladů využití GC pásových strojů – nejedná se pouze o jeden model, ale lze vybírat z celé škály modifikací, které se liší jak velikostí, tak výkonem.

Pokrok nezastavíš aneb 3 letošní novinky

Společnost MDB Srl. přizpůsobuje vývoj dalších modelů potřebám zákazníků. Například Green Climber LV800, představený letos na veletrhu GaLaBau v Norimberku, byl reakcí vývojového týmu na absenci silnějšího nosiče. Se svým výkonem 75 HP a svahovou dostupností 60° je nejlepším pásovým nosičem ve své kategorii. Samozřejmostí jsou roztahovací pásy, které u některých jeho kolegů v obdobné výkonnostní třídě chybí. Stejně tak se liší i hmotností - je lehčí a na jeho přepravu vám bohatě postačí přívěs.

Ovšem tímto modelem letos společnost MDB Srl. neskončila! Na veletrhu EIMA představila další dva nové modely, které si rovnou odnesly ceny za inovaci. Nejmenší dálkově ovládanou sekačku F16, která disponuje hybridním nebo čistě elektrickým pohonem a má nadčasový dizajn. A pásový nosič Green Climber LV1400 Dominator, který je zatím unikum mezi těmito stroji. Jedná se o dálkově ovládaný univerzální nosič s kabinou, 50° svahovou dostupností, dvěma adaptéry a výkonem 136 HP. Když k tomuto všemu ještě přidáme komfortní sezení v uzavřené a bezpečné kabině, tak získáme jednoznačného výherce!