Jak financovat profesionální stroje a zařízení

Ilustrační foto z výstavy DemoGreen 2015 Vyškov
Ilustrační foto z výstavy DemoGreen 2015 Vyškov

Ve svém podnikání jste už určitě narazili na situaci, kdy bylo nezbytné investovat do nového profesionální stroje nebo zařízení. Pokud chcete držet krok s konkurencí a svůj byznys nadále rozvíjet směrem kupředu, určitě vás to nemine ani v budoucnosti. Právě z těchto důvodů je dobré orientovat se ve světě financování strojů a zařízení a vědět, jaké možnosti se vám nabízí.

Obecně se dá říct, že po letech stagnace opět zažíváme hospodářské oživení a podnikatelé se už nebojí investovat i do dražších strojů a technologií. Jen v loňském roce vzrostla celková výše poskytnutých finančních prostředků na stroje a zařízení o 20%, přičemž největší část tvořilo financování lesnických a zemědělských strojů.

Leasing, nebo úvěr? Výhodnější je první možnost.

V podstatě máte dvě možnosti – pořízení strojů na leasing, nebo financování úvěrem. Každá z leasingových a úvěrových společností má své podmínky i požadavky na klienty. Nabídky jednotlivých společností byste proto měli pečlivě zvažovat a bedlivě zkoumat možnosti do nejmenších detailů. Právě detaily rozhodnou o celkové výhodnosti financování strojů.

Leasing strojů a zařízení je například v lesnictví výhodnější než úvěr. S minimem podkladů získáte během pár dní takřka nový nebo zánovní stroj. Předložení základních dokumentů se odvíjí od výše částky stroje či zařízení. Jedny z dokumentů, které společnosti vyžadují, jsou daňová přiznání a ekonomické výkazy. Nicméně stále je schvalovací proces daleko jednodušší než při získávání úvěru. Ušetříte spoustu času, kterého jako podnikatel jistě nemáte nazbyt, a brzy se můžete těšit z nového potřebného přírůstku do vaší firmy. 

Nicméně nejen úspora času je výhodou leasingu: Leasing je dobrou volbou i v případech, kdy máte proměnné tržby v průběhu roku, nebo pokud jsou vaším rozhodujícím příjmem dotace, nebo pokud si nejste jisti, že každý měsíc zvládnete uhradit pravidelnou měsíční splátku. Můžete si totiž sjednat nerovnoměrné leasingové splátky, které kopírují průběh tržeb. Toto ocení zejména podnikatelé v sezónních oborech, například při těžbě dřeva,“ uvádí Ing. Lukáš Švec, obchodní ředitel ze společnosti Unileasing, která nabízí financování strojů jako jednu ze svých hlavních služeb.

Pojištění jako součást leasingu

Pokud se rozhodnete uzavřít na pořízení nového stroje leasingovou smlouvu, můžete také získat výhodné pojištění. Leasingové společnosti by vám dokonce měly dát na výběr z několika možností.

Chytře nastavené pojištění přináší řadu výhod. Například poskytuje za rozumnou cenu komplexní krytí všech pojistných událostí, tzv. all-risk pojištění. Je lepší připlatit si lepší pojištění, abyste později nebyli zaskočeni výlukami pojistného krytí.

Další možnosti připojištění, jako například na dopravu, montáž či strojní obsluhu, využívají hlavně větší společnosti. Menší podnikatelé je využijí v tom případě, pokud s danou škodou mají svou zkušenost. Každopádně je nutné si všechny možnosti podrobně prostudovat. Pokud máte ohledně leasingu a jednotlivých nabídek nejasnosti, nebojte se požádat o radu zkušené odborníky.