Elektrotruck E-Z-GO a Cushman - přeborníci v lehké váze

Elektrotruck E-Z-GO a Cushman - přeborníci v lehké váze

Společnost Textron je předním světovým výrobcem vozíků orientovaných pro rekreační, komerční i průmyslové využití. Značky E-Z-GO® a Cushman® pokrývají ucelenou řadu modelů, které se ve světovém měřítku v této kategorii uplatňují jako hráč č. 1 v prostředí od golfových hřišť přes zahrady, parky, letiště, továrny, sportoviště, rekreační areály, až po komunální služby.

Robustní a spolehlivé vozíky s letitou historií. Výrobě vozíků se ve státě Georgia v Augustě, v průmyslovém závodě o ploše 60 000 m²,  věnují již od r. 1954. Součástí konglomerátu TEXTRON, který mimo jiné sdružuje společnosti Bell Helicopter, Textron Aviation, Jacobsen, Kautex a další, je E-Z-GO a Cushman od r. 1961. Nezajímavá není ani skutečnost, že Textron čile spolupracuje s výrobním potenciálem i v České republice, ať už jde o Motor Jikov, Kautex Textron Bohemia, či GE Aviation.

Cushman Hauler – neúnavný pracant

Multifunkční elektrické a benzinové pracovní vozíky s legendární spolehlivostí, dlouhou životností a uživatelsky příjemným uspořádáním pro obsluhu. To jsou modely Hauler. Mluvíme zde o vozíku Cushman Hauler 800, Cushman Hauler PRO 72V, případně 1200G, s rozvorem 166/196 cm, odolnou, polyethylenovou korbou o objemu 0,2/0.27 m³, která se dá nahradit větší, hliníkovou korbou, o objemu 0.4 m³ a nosností až 365 kg. Pro Vás, pro které je vůně benzinu navždy spjata s pohonem jakýchkoliv samohybů, dodáváme E-Z-GO a Cushmany s motorem Kawasaki o objemu 401 cm³, s variátorem a stop-start systémem.

Vozíky Cushman Hauler jsou jako stvořeny pro rozmanité pracovní činnosti v kategorii „lehké váhy“. Vynikají kompaktními rozměry, silnými motory a při otáčení dokáží svým vnějším okrajem opsat kružnici o poloměru 2,9 m. Díky diferenciálu se zvýšenou svorností si překvapivě poradí i s náročnějším terénem při současné šetrnosti k travnatým plochám na sportovištích, či mlatovým cestám v parcích a zahradách. Všechny vozíky jsou dobře využitelné jako výkonný tahač kdy není výjimkou, že v zahradnictvích a školkách tahají plošinové přívěsy o celkové hmotnosti i 1000 kg a například na letištích obstarávají manipulaci s lehkými letadly s hmotností až 3 t.

Tři mušketýři aneb tři novinky za všechny

 1. Cushman Hauler ProCushman Hauler PRO 72V
  Loňskou novinkou je již zmíněný pracovní elektrotruck Cushman Hauler PRO 72V, který má oproti svému předchůdci nové, výkonnější a zároveň úspornější pohonné ústrojí na střídavé napětí 72 V. Tato zásadní změna předstihla konkurenci a umožnila prodloužit dojezd na jedno nabití akumulátorů přes 80 km. Takto při průměrné rychlosti např. 16 km/h vydrží vozidlo v pohybu 5 hodin. Vezmeme-li v úvahu režimu provozu „naložit-odvézt-složit“ tedy provozní prostoje, takové vozidlo nelze za jednu směnu prakticky vůbec vybít.
  Pro příklad se můžeme zastavit třeba v Dendrologické zahradě v Průhonicích, kde naše stroje využívají již dlouhá léta. „Vozíky jsou tiché, obratné a snadno se řídí. Představují významné zefektivnění naší práce.“ Jak vždy potvrzuje pan Zdeněk Kiesenbauer, vedoucí Dendrologické zahrady. Též s dojezdem elektrické verze panuje všeobecná spokojenost, byť starší modely disponují dobou provozu přibližně o třetinu nižší.
 2. Cushman Hauler 1200GCushman Hauler 1200G
  Čerstvou novinkou je Cusman Hauler 1200G se spalovacím motorem Kawasaki, který jako první v modelové řadě dává odpověď jak na provoz po veřejných komunikacích. Vyhověli jsme volání mnohých našich zákazníků po širších možnostech využití a Cushman Hauler 1200G homologovali pro provoz na pozemních komunikacích, tedy lze ho tzv. přihlásit na značky. Tím se možnosti využití rozšiřují do oblasti komunálních služeb, stavebnictví a dále.
 3. E-Z-GO TXT 48VE-Z-GO TXT 48V
  Do třetice mi dovolte představit nejpopulárnější model z  řady E-Z-GO, a to elektrický E-Z-GO TXT 48V. Tento, v podstatě osobní elektromobil, který svými parametry ani trochu nezaostává za svými většími sourozenci, dokážeme snadno přizpůsobit všestrannému využití. Na přání jej vybavíme přídavnou sedačkou, sklápěcí korbou z ocelového plechu o kapacitě 0,24 m³ a nosnosti 180 kg, či tažným zařízením. Pro provoz za šera, či veřejných komunikacích i světly, blinkry, zrcátky, atd. Můžeme tahat vhodné přívěsy až do celkové hmotnosti 1000 kg a dokonce připojit i perfektně fungující sněhovou radlici s gumovým břitem. Korbu lze dále dovybavit zvýšenými bočnicemi, držákem nářadí, či jinými doplňky. Pro různá využití lze dodat pracovní osvětlení, oranžový maják, či zimní kola s terénním vzorkem.
  Právě pro jeho univerzálnost je tento model, jako druhý v pořadí, s potřebnou homologační sadou, též možné provozovat na veřejných pozemních komunikacích.

Kromě nových strojů máme v sekci „Bazar“ průběžnou nabídku strojů použitých převážně ve verzi elektro, ale i s motorem benzinovým, které lze též dovybavit výše popsaným příslušenstvím.

Kompletní modelovou řadu naleznete: http://www.ittec.cz/cs/site/stroje_a_technika/voziky/voziky-prehled.htm

Užitné vlastnosti a výhody

 • Provedení v elektrické i benzinové verzi.
 • Prostorná polyethylenová, či plechová sklápěcí korba s výklopným čelem (možnost elektrického zdvihu a objemnější hliníkové korby).
 • Diferenciál s omezeným prokluzem – výborné trakční vlastnosti.
 • Prostorné pracoviště operátora – snadné nastupování a vystupování i pro osoby vyššího vzrůstu.
 • Snadné, dvou-pedálové ovládání „brzda – plyn“.
 • Dojezd na jedno nabití až 80 km (dle modelu).
 • Šetrný k životnímu prostředí
 • Široká škála příslušenství.
 • Nízké provozní náklady.
 • Minimální údržba

Vozíky Cushman Hauler a E-Z-GO již využívají naši zákazníci

 • Zahradníci, školkaři, správci parků a zahrad – zakládání zeleně, převoz sazenic a dalšího materiálu, úklid listí, travní hmoty, odvoz odpadků apod.
 • Provozovatelé a správci sportovišť – obsluha a údržba sportovních areálů.
 • V technických službách – obsluha a údržba parků, koupališť, údržba v centru měst a obcí, údržba cyklostezek,  in-line drah a ostatních sportovních a rekreačních areálů.
 • Na obecních úřadech – úklid, obsluha a údržba obce.
 • Ve stavebnictví – obslužnost v rámci rozsáhlých staveb, převoz drobného materiálu atd.
 • Chovatelé, farmáři – přeprava osob a nákladu, rozvoz krmiva, vody, údržba ohrad, atd.
 • Hřbitovní správy – Slouží starším a méně pohyblivým spoluobčanům i pro správu hřbitova.
 • Správci solárních elektráren – ostraha a údržba objektu, rozvoz dílů.
 • V průmyslových objektech – převoz osob a materiálu ve výrobě, údržba, ostraha, atd.
 • Hotely, penziony a tábořiště – přeprava osob a zavazadel, zásobování, zábava.
 • V zoologických zahradách – pracovní vozík pro ošetřovatele a technický personál.
 • Soukromé osoby – práce kolem domu, hobby, zábava, osoby se sníženou pohyblivostí, atd.

Jiří Kulhánek
ITTEC, s.r.o.

 

Dovozce vozíků E-Z-GO a Cushman do ČR

ITTEC, s.r.o.
AOS, Modletice 106, 251 01 Říčany u Prahy
Telefon: 323 616 222; E-mail: info@ittec.cz
www.ittec.cz