Devítistovky s lákavým bonusem

Po odečtení bonusu 50 000 Kč vás traktor John Deere X940 se vznětovým motorem o výkonu necelých 25 koní a radlicí Matev FB 130 vyjde na méně než tři sta tisíc (obě ceny uvedeny bez DPH). K tomu si můžete do zadního tříbodového závěsu pořídit sypač.
Po odečtení bonusu 50 000 Kč vás traktor John Deere X940 se vznětovým motorem o výkonu necelých 25 koní a radlicí Matev FB 130 vyjde na méně než tři sta tisíc (obě ceny uvedeny bez DPH). K tomu si můžete do zadního tříbodového závěsu pořídit sypač.

S délkou 1,9 metru a šířkou necelých 1,2 metru jde o nejmenší traktory John Deere poháněné dieselovými motory. Ano, traktorová řada X900 je vstupenkou do vznětového světa této americké legendy, nicméně po stránce výbavy nepostrádá nic, co nabízejí její o mnoho větší a výkonnější sourozenci ze stáje.

Oproti nim má dokonce něco navíc, například unikátní řízení všech čtyř kol (model X949) nebo zadní středový výhoz místo diferenciálu (model X950R) u jiných vznětových traktorů John Deere nenajdete.

S čelním závěsem

Proč byste se ale měli o tyto malé profíky zajímat právě teď? Protože od nynějška až do 31. ledna 2020 při jejich nákupu ušetříte 50 000 Kč bez DPH, tedy celkem 60 500 Kč i s daní. K tomu, abyste na tuto slevu dosáhli, stačí docela málo – objednat si jakýkoliv ze čtyř modelů řady X900 rovnou s předním závěsem Matev kategorie 0. A pak už záleží jen na vás, jaké nářadí Matev si v rámci svého bonusu 50 000 Kč (60 500 Kč včetně DPH) vyberete: zda to bude některá z radlic, zametací kartáč, sněžná fréza, rozmetadlo posypu, vysavač nebo třeba sběrací koš na posečenou hmotu.

Podmínka pro získání onoho bonusu na příslušenství v podobě předního závěsu Matev je naprosto logická, vždyť s ním v podstatě zdvojnásobíte možnosti využití těchto všestranných traktorů. Ostatně většina jejich současných majitelů jej na svém traktoru má. Pojďme si trochu započítat, abychom si ukázali, jak se sleva na nářadí odrazí na celkové ceně, pro zjednodušení budeme vycházet z cen bez DPH:

Zimní souprava pod tři sta

Nejdostupnější traktor této řady, John Deere X940 s pohonem kol zadní nápravy, vyjde na 257 582 Kč. S osvětlením, standardní sedačkou, předním závěsem a prodloužením hydrauliky k němu pak na 304 564 Kč. Pořídíte-li si například natáčecí radlici Matev FB 130 (se záběrem 130 cm přesahuje šířku traktoru 1,2 metru) s připojovací sadou a gumovým břitem, přičtete dalších 43 316 Kč. Celková cena takovéto soupravy činí 347 880 Kč. Když od ní odečtete bonus 50 000 Kč, dostáváte se rázem na 297 880 Kč bez DPH. Získat spolehlivý traktor John Deere poháněný vznětovým motorem dohromady s takovou zimní výbavou pod tři sta tisíc korun už opravdu stojí za vážné zamyšlení.

Čtyři v řadě

Podobně by se daly propočítávat výsledné ceny dalších modelů traktorů řady X900 s různým příslušenstvím, jenže pro vás bude určitě výhodnější si promyslet, co by nejlépe vyhovovalo vašim potřebám a zajet k nejbližšímu prodejci techniky John Deere pro konkrétní akční nabídku. Abychom vám rozvažování usnadnili, zaměříme se nyní na jednotlivé modely traktorů John Deere řady X900, protože rozmanité nářadí německé značky Matev, které je do bonusu zahrnuto, už jsme vyjmenovali.

Základní model X940 s pohonem zadní nápravy projede ledacos, neboť je standardně vybaven uzávěrkou diferenciálu. Pro skutečně krkolomný terén je však vhodnější model X948 s pohonem všech čtyř kol. Ten neoceníte jen ve svazích, ale také v zimě, protože nářadí nesené v předním závěsu, získané v rámci aktuálního bonusu, pěkně dotíží přední řízenou nápravu, což je nejvíc znát právě při práci na kluzkém, zasněženém a namrzlém povrchu. Nejen poháněná, ale i řízená všechna čtyři kola má model X949, který se otočí na poloměru 53 cm. Pokud je váš pozemek členitý, případně vykrášlený záhony, či osázený keři a stromy, které je potřeba obsekávat, bude nejvhodnějším strojem právě on.

Čtveřici uzavírá žací profesionál John Deere X950R se zadním středovým výhozem, ideální stroj pro sečení se sběrem. Výrobce k němu dodává žací ústrojí se dvěma noži a záběrem 122 nebo 137 cm. Výška sečení se seřizuje v rozmezí 25–112 mm. U sběrných košů můžete vybírat ze dvou verzí, tou dostupnější je objem 570 litrů s vysýpáním beze zdvihu, tou luxusnější koš na 650 litrů, jenž se dá před vysypáním zdvihnout do výšky 2037 mm.

Výhoz, mulčování i sběr

Ale ani první tři devítistovky v sečení nijak nezaostávají. Pracují s třínožovým žacím ústrojím s bočním výhozem a záběry 122, 137 či dokonce 152 cm, u nichž lze nastavit výšku sečení od 25 do 133 mm otočným kolečkem na středovém tunelu. Zmíněná žací ústrojí jsou vylisována z jednoho plátu oceli, dole zesílena lemem a opatřena kopírovacími kolečky, předcházejícími skalpování porostu. Mají dvě jedinečné přednosti. Jednak se velice snadno připojí i odpojí – stačí je přejet předními koly, čímž se dostanou mezi nápravy a zároveň propojí s pohonem středovým vývodovým hřídelem. Pak už stačí pouze jednoduchým pohybem zaklapnout vepředu závěsy ústrojí do úchytů na rámu traktoru a můžete vyrazit. Žací ústrojí se stejně jako u modelu X950R zdvihá a spouští hydraulicky a jeho otáčky zapínají elektrohydraulicky.

Snadnost připojení žacího ústrojí ukazuje John Deere X949 s pohonem a řízením všech čtyř kol.

Druhou výhodou je rychlé přepínání mezi bočním výhozem a mulčováním, které usnadňuje systém „MulchControl“. Další variantou je pak sečení s volitelným sběracím ústrojím a třemi koši s celkovým objemem 500 litrů.

Závěs a vývodový hřídel

Mulčovat, odhazovat pokos a samozřejmě sbírat dobře umí i John Deere X950R, přesto jsou modely X940, X948 a X949 všestrannější. Důvod je prostý – nemají středový tunel pro výhoz, takže si k nim můžete přiobjednat vývodový hřídel s 540 ot./min i zadní tříbodový závěs, tedy příslušenství, bez kterého se žádný klasický traktor neobejde. Dozadu pak upnete kypřič, rozmetadlo či postřikovač a můžete jej pohánět mechanicky vývodovým hřídelem, vybaveným nezávislou spojkou, uloženou kvůli delší životnosti stejně jako disky kotoučových provozních brzd v olejové lázni.

U pořádného traktoru nesmí chybět ani hydraulika. U traktorů řady X900 má průtok 21,6 l/min a k dispozici jsou dva duální vnější hydraulické okruhy pro ovládání a pohon připojeného nářadí. John Deere X950R má nepatrně nižší průtok 20,9 l/min, zato skýtá jednu vymoženost navíc – na jeho pravém blatníku je dvoufunkční páka, se kterou se spouští, případně zdvihá žací ústrojí a vysýpá koš. Hydrauliku využívá i standardně dodávaný posilovač řízení.

Do základní výbavy patří rovněž robustní a odolný rám, litinová přední náprava, měkké, odpružené a seřiditelné sedadlo s vysokou opěrkou, stavitelný sloupek volantu nebo nový přehledný digitální displej. Kromě běžných provozních údajů na něm najdete i doporučení, sdělující při jakých otáčkách sečete nejhospodárněji.

Osvědčené tříválce

Kompaktní traktory řady X900 pohánějí vznětové tříválce Yanmar s objemem 903 cm3 a výkonem 18,5 kW (24,5 koně). Model X950R má objem tříválce nepatrně větší – 1116 cm3, nicméně jeho výkon zůstává na úrovni 25 koní, takže i on se pořád ještě obejde bez diesel-oxidačního filtru a filtru pevných částic, které u traktorů s výkonem od 25 koní výš vyžaduje nová norma „Stage V“, platná od začátku příštího roku.

Plynulá hydrostatická převodovka se ovládá stejně pohodlně, jako u ostatních kompaktních traktorů John Deere pomocí dvojice pedálů „TwinTouch“. Dovoluje nejvyšší pojezdovou rychlost 13,7 km/h a je standardně vybavena tempomatem.

Závěrem nesmíme zapomenout na volitelnou bezpečnostní, prostornou a komfortně polstrovanou kabinu s vyhříváním, která zpříjemní pracovní prostředí v zimě a za nevlídného počasí.

www.strompraha.cz