Americký malotraktor posouvá hranice

Americký malotraktor Ventrac 4500 posouvá hranice

Lidé, kteří se starají o infrastrukturu a přírodní plochy, technické služby nebo třeba majitelé rozlehlých pozemků či sportovišť, ti všichni často hledají univerzální pracovní stroj pro celoroční využití. Pojďme si představit pomocníka, který v tomto ohledu nezná konkurenci.

Charakteristické znaky? Síla, obratnost a mimořádná variabilita. Ventrac 4500 je nejprodávanější svahový nosič na světě a malotraktor v jednom. Možnosti jeho využití jsou téměř nekonečné.

Široké spektrum nasazení

Zámecká zahrada, anglický trávník či naopak přerostlý porost připomínající spíš džungli. Ulice plné napadaného listí nebo sněhu. Stavební pozemek vyžadující výrazné terénní úpravy. Svah u dálnice čekající na posečení a zeleň kolem silnic. Fotbalový pažit. Ovocný sad. To jsou jen některé z typických míst, kde jsou tyto univerzální stroje z USA jako ryba ve vodě.

Záměrem výhradního distributora pro tuzemský trh je učinit multifunkční Ventrac výrazně přístupnější než kdy dříve, a to napříč rozličnými obory, jak ostatně vysvětluje i nový ředitel komunální techniky ze společnosti ITTEC Radek Suk: „Ventrac je na tuzemském trhu od roku 2018 a byla by škoda, kdyby se obrovský potenciál unikátního univerzálního stroje nadále využíval pouze v několika málo segmentech. Proto se v současné době snažíme rozšířit povědomí o něm napříč obory. Intenzivně rozšiřujeme servisní síť v Česku i na Slovensku, abychom zákazníkům nadále rychle dodávali náhradní díly a nástavby podle aktuální potřeby. Nejen v našich končinách Ventrac jen těžko hledá konkurenci co do kvality zpracování i míry reálného užitku. Existují odvětví, kde bychom letos rádi dali o značce o dost větší echo než doposud, neboť pořízením jednoho či více Ventraců se může nejedna firma snadno vyšvihnout o úroveň výše. V Americe jsou tyto traktory už po dlouhá léta základem mnoha podnikání. A není se čemu divit. Jedná se zkrátka o investici s rychlou návratností jak pro veřejné, tak komerční účely. Podíváme-li se pro změnu na celoroční údržbu obcí a s ní spojené náklady, ať už na stroje či pracovní sílu, nebojím se říct, že se v případě tohoto univerzálního pracovního stroje jedná doslova o sen každého starosty.“

Od skromných začátků

Multifunkční traktor zkonstruoval v malém městě Orrville v Ohiu farmář Marvin Steiner. Ventrac reprezentuje poctivou kovářskou práci. Tvoří jej americká ocel nejvyšší kvality, žádné zbytečné plasty ani další materiály, které se přímo neslučují s každodenním nasazením v náročných podmínkách. Navzdory robustní konstrukci se může tento nosič pochlubit relativně nízkou hmotností a nízkým těžištěm, takže je šetrný k povrchu. Netrhá náspy a neničí podloží, čímž se v praxi často předejde milionovým škodám.

Říká se, že vítězná sestava se nemění. Pracovní stroje Ventrac s japonskými motory Kubota a Kawasaki skutečně není proč inovovat. Stálý pohon 4 x 4 a plynulý chod od 1 do 17 km/h zajišťuje nadčasová hydrostatická převodovka. Žádná řídící jednotka ani jiná elektronika není zapotřebí. To se podepisuje také na neuvěřitelně nízké míře reklamací, která nečiní ani 1 % z 5000 modelů, které se každoročně po celém světě prodají. V ČR už se prodané stroje počítají na desítky.

Ventrac přináší majitelům ihned po pořízení jeden zásadní trumf. Může ho obsluhovat téměř kdokoliv. Díky více než třiceti druhům nástaveb obsáhne jeden pracovník s jediným nosičem práci hned za několik strojů s příslušnou obsluhou.

Nedostižný pomocník

Komplexní traktor Ventrac má trochu rysy chameleona. Radost by z něho měl i samotný Vivaldi. Jaro, léto, podzim, zima. Čtyři roční období pro čtyřnásobnou radost z odvedené práce...

V čem však vyniká mezi všemi pracovními stroji v globálním měřítku ze všeho nejvíce? Jednoznačně svahovou dostupností, která dosahuje až 30. Této pěkné hodnoty bylo dosaženo především díky nízkému těžišti a dvoumontáži kol s pohonem 4 x 4. Ventrac kromě jiného značně snižuje potřebu údržby ploch s křovinořezem. Navíc za sebou vlivem nízkého tlaku na trávník nezanechává stopy. 

Oscilační kloub Flexframe, spojující zadní a přední část stroje, umožňuje pohodlné otáčení na obě strany a také zkrut pro překonání nejrůznějších terénních nerovností bez ztráty trakce. Současně je dosaženo kontaktu kol s podložím i v těch nejhůř přístupných místech. 

Šetří čas i energii

Za zhruba poloviční pořizovací cenu proti konvenčním svahovým nosičům či sekačkám stroj z oceli, který nahradí traktor o výkonu padesáti koní. Navíc si bez problému si poradí v prudším svahu, kam by se jiný stroj mohl sotva přiblížit.

Ventrac - stroj pro 4 roční období

Třicet nástaveb

Představme si alespoň nejpopulárnější a nejvíc využívané nástavby pro Ventrac 4500. Příslušenství se umísťuje dopředu ovládá se pomocí řemene, který přes kladky pohání nářadí, popřípadě uzavřený hydraulický okruh na příslušenství. Nutno zdůraznit důležitý společný jmenovatel všech nástaveb, jímž je jejich blesková výměna a snadná montáž. Velice snadný je také přístup k motoru.

Nosič Ventrac lze na zimu během půl hodiny ve dvou lidech osadit prostornou kabinou s topením. V agregaci se sněhovou frézou zvládá odstranit dvě tuny sněhu za minutu na vzdálenost až 12 metrů. Mezi další příslušenství patří zametací a fukar. Drážkovač na výkopy pro závlahové systémy a drenáže promění stroj v korečkové rypadlo. S půdní frézou se lze pustit do renovace pozemku. Následně může přijít ke slovu sečka. Ventrac s aerifikátorem je jediný stroj na světě, který dokáže provzdušnit vlnitým pohybem i svažité plochy. Ořezávací hydraulické rameno hladce zvládá úpravy živých plotů či zařezávání přerostlých větví. Dosáhne do výšky až 3,6 m a 2,9 m do strany. Nástavec Tough Deck je stvořený pro sekání velmi vysoké trávy i náletových dřevin.

Operátoři, kteří již měli možnost vyzkoušet Ventrac při práci, si pochvalují sezení řešené s ohledem na krční páteř, nízkou hlučnost i minimální vibrace. Odhlédneme-li od pohodlí ke zdraví, obsluha se ani po několikahodinové směně nemusí potýkat s bolestmi zad či hlavy, třesem v rukou ani zvoněním v uších.

„Věříme, že Ventrac 4500 má všechny předpoklady stát se hitem napříč obory i u nás. Vyplatí se, ať už spravujete malebnou vesničku, město, sportovní areál, lesy, pole nebo třeba hrad. Jakmile jej začne využívat větší množství obcí, můžeme se všichni těšit třeba na bezpečnější a čistější chodníky. Předvedení stroje pro čtyři roční období si nyní u nás může domluvit každý,“ uzavírá Radek Suk.

 

Dovozce nosičů VENTRAC do ČR

ITTEC, s.r.o.
AOS, Modletice 106, 251 01 Říčany u Prahy
Telefon: 323 616 222; E-mail: info@ittec.cz
www.ittec.cz