Biomasový štěpkovač celých stromů Bandit Model 2090

  • Úvod
  • Biomasový štěpkovač celých stromů Bandit Model 2090

Bandit Model 2090 je nejkompaktnější bubnová nožová jednotka v řadě biomasových štěpkovačů celých stromů. Tato jednotka může být zkonstruována mnoha různými způsoby s využitím různých strategických konstrukčních dílů (standardní násypka, podávací dopravník délky 1,7 m nebo 3,0 m; drapákový nakládač s otočným ovládacím panelem, drapákový nakládač s kabinou pro operátora, hydraulický naviják, pásový samohybný systém atd.). Standardní jednotka 2090 má násypku s podpěrným stolem délky 762 mm, otočný vyhazovací kanál s hydraulickým ovládáním a motory o výkonu 275 až 350 HP. Pozornost si zasluhuje rovněž prostorný vstupní otvor o rozměrech 622 x 660 mm a unikátní podávací systém sestávající z mohutného horního podávacího válce o průměru 686 mm a podstatně menšího spodního podávacího válce o průměru 270 mm. Podávací systém tohoto typu zajišťuje maximální krouticí moment a sílu pro drcení a vtažení rozložitého a silně rozvětveného materiálu do průměru 510 mm.

Model 2090 je nyní nabízen s bubnem o průměru 940 mm osazeným systémem vyměnitelných nožových kapes. Tento systém umožňuje vyměnitelnost typových pevných nožů s dvojitým ostřím a upínacích nožů s možností nastavení vysunutí ostří. Upínací nože umožňují nastavení rozměru štěpky a přizpůsobení koncového produktu požadavkům specifikace dané elektrárny nebo teplárny spalující biomasu nebo jiným aplikacím.

Významnou předností Modelu 2090 je skutečnost, že při svých plně průmyslových výrobních možnostech, pevné a solidní konstrukci zůstává relativně kompaktním strojem umožňujícím činnost v různých aplikacích. Za připomenutí stojí rovněž skutečnost, že tento všestranný štěpkovač je nejpopulárnější biomasový model. Zvláštním zájmem se rovněž těší konfigurace s  podávacím dopravníkem vestavěným do násypky. Tyto stroje jsou nejčastěji používány pro průmyslovou výrobu biomasy z odpadu při těžbě dřeva nebo při ošetřování stromů.

Pro konfiguraci bez nakládače a kabiny pro operátora je k dispozici jako varianta kabelový nebo rádiový dálkový ovládač. Uvedená varianta podávacího dopravníku usnadní podávání kratších klád dřeva, hromad větví a vršků stromů. Varianta drapákového nakládače se osvědčí na skládkách materiálu při každém počasí a bude mimořádně využita a funkční u samohybných konfigurací jednotky 2090. Nakládač má dosah 4 m a nosnost 907 při plném vysunutí.

Drticí systém bubnový
Max. průměr dřevní hmoty 510 mm
Vstupní otvor 520x610 mm
Rozměry nožového bubnu 940x610 mm
Palivová nádrž 227 l
Náprava 2 odpružené nápravy
Rozměry (dxšxv) 6600x2600x3200 mm
Hmotnost 6400 (podle varianty motoru a příslušenství) kg